Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Exkurze do Dukovan

Exkurze do Dukovan 

Ve čtvrtek 1. 12. 2022 ráno jsme vyjížděli autobusem od školy a během asi hodinové jízdy jsme byli na místě. Kolem deváté hodiny jsme se dostali dovnitř do infocentra, kde jsme byli po celou dobu exkurze. Nejdříve nás paní průvodkyně zavedla do kinosálu, kde nám pustila úvodní krátký film, který nám vysvětlil, jak fungují jaderné elektrárny. 

Poté jsme se rozdělili na dvě skupiny. Třída 9. A zůstala v kinosále a my, 9. B, jsme šli na prohlídku modelů v infocentru. Zde jsme viděli model celého areálu, kde po zhasnutí světla se postupně rozsvěcovaly jednotlivé části elektrárny, vždy komentované krátkým vysvětlením.

Pak jsme viděli, jak vypadá to vypadá uvnitř reaktoru. 

Kousek dál byl model palivové kazety. Zajímavý byl též model uranového dolu. 

Pak jsme dostali chvíli volno v místnosti s různými atrakcemi. 

Mohli jsme zde testovat vodivost různých materiálů nebo si vyrobit vlastní elektřinu pomocí rotopedu. Někteří z nás zkoušeli udržet ve funkci všechny elektrárny zároveň, aby v síti nebylo energie ani moc, ani málo.

Potom jsme se vystřídali s druhou skupinou. Vrátili jsme se zpět do kinosálu a měli jsme možnost si vyzkoušet virtuální realitu. Každý dostal sluchátka a zbrusu nové VR brýle, díky kterým jsme se podívali do míst, kam se stěží dostane i samotný pracovník elektrárny – k jadernému reaktoru nebo na samotný vrch chladící věže. Ve virtuální realitě jsme si prošli celý areál. 

Během exkurze jsme se dozvěděli spoustu nových věcí, zde jsou jen některé:

  • Při vstupu do areálu procházejí zaměstnanci každodenní kontrolou. 
  • Současná zásoba uranových palivových kazet vystačí na tři roky. 
  • Až dosud se uranové kazety nakupovaly v Rusku a byly velmi kvalitní. Za současné situace se hledá nový dodavatel – pravděpodobně to bude Francie nebo USA.
  • Plánuje se dostavba dalšího, pátého bloku s jedním reaktorem.
  • Kolem roku 2050 se má vybudovat hlubinné úložiště jaderného odpadu.

Nakonec nám paní průvodkyně nabídla letáčky a pohledy. Do Brna jsme se vrátili kolem dvanácté hodiny. Moc jsme si tento výlet užili, byl velmi zajímavý a určitě se sem někdy vrátíme.

 

Kamila a Honza z 9. B


Návštěvnost stránek

436840