Úvod > Školní družina > Ze života družiny > My tři králové

My tři králové

VINŠUJEM VÁM ŠTĚSTÍ, ZDRAVÍ!

Období po vánočních prázdninách má také své kouzlo. Povídáme si o tom, kdo jak trávil svátky, kde všude jsme byli, co jsme měli k Štědrovečerní večeři a samozřejmě, kdo co našel pod stromečkem. Poslední roky máme možnost podělit se o spoustu nových vědomostí přímo od dětí, které slaví vánoce úplně jinak nebo je neslaví vůbec. Své zvyky nám povykládaly děti ze Slovenska, Ukrajiny, Vietnamu a dokonce i z Egypta. V Egyptě Vánoce neslaví, ale jejich významným svátkem je Ramadán. Když jsem se dětí zeptala, jestli někdy slyšely něco o tomto svátku, odpověď byla ne, ale najdu si to na wikipedii J. My ale máme tu velikou výhodu, že nemusíme nic hledat ve Wikipedii, protože nám o tom můžou povykládat přímo děti. Na Tří krále jsme se vypravili do letohrádku Mitrovských, na překrásnou výstavu betlémů. Viděli jsme betlémy z porcelánu, ze dřeva, z perníků, ze skla i z papíru. Krásné byly i ty háčkované a z kukuřičného šustí. Součástí výstavy je dioráma, které velice poutavě přiblíží narození, život, ukřižování a z mrtvých vstání Ježíše Krista.

Jsem velice ráda, když mohu psát naše pozitivní zážitky z družiny, kdy můžeme chodit na výstavy, do kina a na výlety. Poznáváme nové věci a místa a tím se mnohému přiučíme. Rádi taky vyrábíme a hrajeme si v našich krásných, družinových prostorách. Vždy se také těšíme na školní hřiště! Skoro celý den sedíme v lavicích a po odpoledním odpočinku a tvoření se tak rádi proběhneme. Snažíme se chodit ven za každého počasí a pokud májí děti převlečení, můžou si pořádně zařádit. Naše hřiště si v nedávné minulosti prošlo důkladnou a také finančně nákladnou rekonstrukcí, my v družině bychom ještě velice ocenili pískoviště, které zde dětem schází, ale jinak si pobyt na něm skutečně užívají. Tedy, pokud to zrovna jde…..  Za poslední roky se stalo hřiště útočištěm výrostků a vandalů a zejména po víkendu se stává přímo nebezpečným místem. Hřiště, kterým se naše škola mohla pyšnit, je zdevastované a poničené, nejednou pokryté odpadky a střepy. Po silvestrovských oslavách hřiště připomínalo spíš jedno obrovské smetiště a několik dnů jsme na něj ani nemohli jít. Je tak smutné se dívat na místo, které bylo vystavěné pro děti z naší školy i školky a také pro veřejnost, které se mění na torzo, kam začíná být nebezpečné chodit.

Zuzana Blahová

vedoucí vychovatelka školní družiny